1950 Treaty and National Consensus

राष्ट्रिय सहमति हुन नसक्दा भारतसँगको १९५०को

सन्धिबारे पनि अष्पटता – श्रेष्ठ

On Sep 25, 2010

पोखरा, ८ असोज।हाम्रो देशका राजनीतिक नेताहरु अरु कसैको ठाडै विरोध गर्छन् तर त्यसको विकल्प दिन सक्तैनन्। यो कुरा अहिले नयाँ सरकार गठनको कुरामा मात्र होइन अनेकौं मुद्दाहरुमा उनीहरुको ढुलमुले नीति छ। स्पष्ट विचार र योजना कहीँ पाइँदैन। त्यसैले देश आज अन्यौलको भूमरीमा फँसिरहेको छ। राष्ट्रिय महत्त्वका कुराहरुमा पनि देशको मूल नीति बन्न नसक्नु हाम्रो दुर्भाग्य हो।

राष्ट्रिय सहमति हुन नसक्दा देशको र्सार्वभौमसत्ता समेत खतरामा परेको विज्ञहरु बताउँछन्। नेपाल-भारतबीचको १९५० को सन्धीबारे पनि स्पष्ट नहुँदा र खुला सीमानाका कारण देशले धेरै समस्या भोग्नु परेको सीमाविद् बुद्धिनारायण श्रेष्ठको भनाई छ।

राष्ट्रिय सम्पदा तथा जनाधिकार संरक्षण समिति नेपालद्वारा शुक्रबार बिहान आयोजित सन् १९५० को सन्धी र सीमा व्यवस्थापन सम्बन्धी अन्तक्रिर्या कार्यक्रममा प्रमुख अतिथिको आशनबाट बोल्दै श्रेष्ठले नेपालको हितको लागि उक्त सन्धी खारेज हुनुपर्ने बताउनुभयो।

१९५० को सन्धीका बारेमा राजनीतिक दलका नेताहरुले सत्तामा रहँदा एउटा कुरा र सत्ता बाहिर बस्दा अको कुरा गर्ने गरेको बताउँदै उहाँले भन्नुभयो-केहीले उक्त सन्धीको खारेजीको कुरा उठाए पनि ठोस रुपमा आउन सकेन।

खुला सीमाका कारण देश आतङ्ककारीको अखडा बनेको, हत्या, हिंसा तथा अपहरणका घटना बढेको, लागू पदार्थको ओसारपसार, चेलीबेटी बेचबिखन जस्ता विकृतिहरु भित्रिएको, चोरी निकासी बढेको आदि अनेकौं समस्या बढेको उहाँले उल्लेख गर्नुभयो।

नेपालको पश्चिम सीमाना महाकाली नदीको मूल लिवियाधुरा नै भएको दावी गर्दै उहाँले १९५० को सन्धीले त्यसभन्दा अगाडि गरिएका सबै सन्धी सम्झौता खारेज गरेको हुँदा पश्चिम किल्ला काँगडा, पूर्वको टिष्टासमेत ग्रेटर नेपालको पनि आवाज उठाउन सकिने बताउनुभयो।

उहाँले देशको उत्तरी भागमा तीव्र गतिमा अस्वभाविक रुपमा गुम्बाहरुको निर्माण हुँदै जानु, मध्य भागमा चर्चहरु र दक्षिण भागमा मस्जिदहरुको बढ्दो निर्माणले देशमा खतरा बढ्न लागेको भन्दै चिन्ता व्यक्त गर्नुभयो।

समितिका अध्यक्ष टेकनाथ बरालको अध्यक्षतामा भएको उक्त कार्यक्रममा सहायक प्रमुख जिल्ला अधिकारी देवराज ढकाल, शान्तिका लागि सञ्जाल कास्कीका अध्यक्ष खगराज आचार्य, समितिका महासचिव गोविन्द पौडेल, सचिव रामबहादुर पौडेलले मन्तव्य राख्नुभएको थियो।

अन्तरक्रिया कार्यक्रममा प्रमुख अतिथि श्रेष्ठले विभिन्न महानुभावले राख्नुभएको जिज्ञासाको उत्तर दिनुभएको थियो।

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: