National Boundary and Existence of Country

‘सीमा मिचिदै गयो भने देशको अस्तित्वमा धक्का पुग्छ’

पोखरा, ८ असोज।सीमा कुनै पनि देशको लागि संवेदनशील विषय भएकाले सीमा मिचिदै गयो भने देशको स्वाधिनता र अस्तित्वसमेत खतरामा पर्ने धारणा शुक्रबार पोखरामा एक कार्यक्रमका सहभागीहरुले राखेका छन्।

राजनीति शास्त्री सूर्यरत्न शाक्य प्रतिष्ठान राजनीतिक शास्त्र विभाग पृथ्वीनारायण क्याम्पसको सातौं वाषिर्क साधारणसभा तथा सीमाविद् बुद्धिनारायण श्रेष्ठको सम्मान कार्यक्रममा सहभागी व्यक्तित्वहरुले उक्त धारणा राखेका हुन्।


प्रतिष्ठानले नेपालको भौगोलिक अवस्था र सीमा क्षेत्रका सम्बन्धमा लामो अनुभव समाल्नु भएका राष्ट्रिय व्यक्तित्वको रुपमा चिनिनु भएका  श्रेष्ठको उच्च कदर गर्दै शुक्रबार सम्मानपत्रसहित दोसल्ला ओढाएर सम्मान गरेको हो।

कार्यक्रममा बोल्दै सम्मानित व्यक्तित्व श्रेष्ठले राष्ट्रिय सीमाले देशको राजनीतिक, भूगोल र कुटनीतिमा समेत असर पार्ने हुँदा सीमा क्षेत्रको सुरक्षा अपरिहार्य भएको धारणा राख्नुभएको थियो।

नेपालको सीमा क्षेत्रका सम्बन्धमा बोल्दै सीमाविद् श्रेष्ठले अति फितलो अवस्थामा रहेको सीमा क्षेत्र सुरक्षाका लागि जनता नै जागरुक हुनुपर्ने र सशस्त्र प्रहरी बलबाट कडा सुरक्षाको व्यवस्था गर्नुपर्नेमा जोड दिनुभएको थियो। सम्मानित व्यक्तित्व श्रेष्ठले संघीय राज्य प्रणाली निर्माण गर्दा भूगोलको आधारमा उत्तर दक्षिण सीमा रेखाबाट संघीय राज्यलाई छुट्याउन सकिने तर्क राख्नुभएको थियो।

प्रतिष्ठानकाअध्यक्ष धु्रव केसीको अध्यक्षतामा भएको कार्यक्रममा बोल्दै क्षेत्रीय प्रशासक अर्जुनबहादुर भण्डारीले सीमा अतिक्रमणका सवालमा राष्ट्रिय सीमा नीति र छुट्टै सुरक्षा दलको व्यवस्था गर्नुपर्नेमा जोड दिनुभएको थियो।सोही अवसरमा सहप्राध्यापक हरिमोहन शर्मा, उपप्राध्यापक भीमनाथ बराल, लालबहादुर कुँवर, संस्थाका संरक्षक सूर्यरत्न शाक्य र उपप्राध्यापक लालबहादुर कुँवरलगायतले सीमा क्षेत्रको सुरक्षा र राष्ट्रिय स्वाधिनताको बारेमा चर्चा गर्नुभएको थियो। कार्यक्रममा प्रा.डा विश्व श्रेष्ठले अभिनन्दित व्यक्तित्वबारे जानकारी दिनुभएको थियो।

Adarsha Samaj National Daily, September 25, 2010

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: